Pracownia współczesnego malarstwa sztalugowego poszerzonego o elementy nowej technologii
podczas zajęć będą poruszane problemy malarskie tj. kompozycja, perspektywa, światło i cień, materia oraz kolor. Zrealizujemy zadania rozwijające kreatywność, estetykę, myślenie abstrakcyjne oraz budujące wrażliwość i świadomość artystyczną. Spróbujemy sami poszerzyć klasycznie malowane obrazy łącząc je z najnowszą technologią. Dzięki goglom VR uczestnicy będą mogli przenieść swoją twórczość do wirtualnej rzeczywistości i tam, posiadając podstawową wiedzę malarską i rysunkową, eksperymentować z możliwościami, jakie daje nowa technologia.
Zajęcia prowadzi pani Izabela Opiełka w sali nr 21 – skontaktuj się z prowadzącym zajęcia
WTOREK | 16.00 - 17.30 grupa dla uczniów ze szkół podstawowych 17.30 - 19.00 grupa dla uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych |
ŚRODA | 16.00 - 17.30 grupa dla uczniów ze szkół podstawowych 17.30 - 19.00 grupa dla uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych |
CZWARTEK | 09.00 - 12.00 grupa dla uczniów w młodszym wieku szkolnym (grupy zorganizowane) Prosimy o kontakt z Panią Danutą Pilch w celu zarezerwowania dogodnego terminu zajęć i uzyskania dodatkowych informacji pod numerem telefonu: 71 798 67 06 wew.102 lub przez formularz zgłoszeniowy: pracownia dziecka w młodszym wieku szkolnym.) |
Materiały do samodoskonalenia:
Wycinanka - sztuka kreatywnego wykorzystania materiałów.
Op-art, czyli sztuka optyczna
Przygotowałam dla Was coś, co nie pozwoli na nudę w wolnym czasie. W domu nie zawsze mamy farby, ale mam nadzieję, że jesteście zaopatrzeni w białe kartki, linijkę, ołówek i czarny pisak. Dzięki tym prostym narzędziom będziemy mogli stworzyć dzieła związane z ciekawym nurtem sztuki jakim jest op-art.
Op-art to sztuka optyczna. Jej zadaniem jest oddziaływanie na oko widza poprzez wykorzystanie linii w wielu kombinacjach, które dają wrażenie złudzenia optycznego. Typowe dzieło narysowane w tym stylu składa się z powtarzających się, geometrycznych wzorów, przypominających często figury przesuwające się w kalejdoskopie. Twórcy op-artu chętnie wciągają widza w grę złudzeń, pozorują trójwymiarowość płótna, prowadzą oko wzdłuż przecinających się linii. Op-art, z powodu swej matematycznej natury, często jest tworzony za pomocą komputera, a zadaniem artysty jest zdezorientowanie lub zaskoczenie ludzkiego oka. Na płaskiej powierzchni kartki możemy uzyskać efekty dające wrażenie głębi.
W Polsce malarzami tworzącymi w kierunku op – artu byli: Jan Ziemski, Wojciech Fangor, Julian Stańczak, oraz Ryszard Winiarski. Zobaczcie sobie ich dzieła w Internecie. Są naprawdę inspirujące.
Interesujący odłam op-artu wiąże się z nazwiskiem Mauritsa Cornelisa Eschera, którego fascynacją są złudzenia optyczne. Escher, posługując się nieprawdopodobnie cierpliwą i precyzyjną kreską, wprowadza nas w świat metamorfozy i odbić lustrzanych; zaskakuje niezwykłymi rozwiązaniami geometrycznymi. Jego czarno-białe rysunki przedstawiają często świat widziany z kilku perspektyw jednocześnie, z załamującymi się wymiarami i walczącymi ze sobą poziomem i pionem. Widz nigdy nie wie, co jest ścianą, a co sufitem; co jest wypukłością; czy dany kształt jest skrzydłem ptaka, czy ludzką nogą. Ręka rysuje sama siebie, a z leżącej na stole geometrycznej ryciny wychodzą żywe stworzenia. Op-art Vasarelego jest dla oka szokiem i oszołomieniem. Escher zadaje oczom zagadki. Tutaj dwa przykłady prac tego artysty.
My skupimy się dziś na op-arcie w jego geometrycznej odsłonie. Załączam cztery filmiki instruktażowe, jak krok po kroku stworzyć takie dzieło. Spróbujcie je odtworzyć! Może wpadniecie na pomysł stworzenia własnej, oryginalnej wersji? A może zrezygnujecie z wersji czarno białych i użyjecie kolorów? Do dzieła i rychłego zobaczenia!
Iza Opiełka
Tutaj linki do tutoriali:
- https://www.youtube.com/watch?v=NZfj81PEn9o
- https://www.youtube.com/watch?v=QX64qHtcZwc
- https://www.youtube.com/watch?v=H1yp5YVdjqo
- https://www.youtube.com/watch?v=KnZQYXPJnXU
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |
Pani Matisse. Portret z zieloną smugą
Henri Matisse’a to portret jego żony Amélie Noellie Matisse-Parayre. Jest to obraz olejny na płótnie, ukończony w 1905 roku. Nazwa pochodzi od zielonego paska, który dzieli twarz na pół, dzięki któremu artysta starał się wytworzyć wrażenie światła, cienia i głębi bez tradycyjnego cieniowania. Kolorystyka Matisse’a była wówczas szokująca. Kiedy obraz został wystawiony w Paryżu w 1906 r. takiego rodzaju obrazy były szyderczo nazywane twórczością Les Fauves (dzikich zwierząt). Obraz znajduje się w Statens Museum for Kunst w Kopenhadze w Danii.
Opis wrażeń artystycznych można przesyłać na e-mail Pracowni: pracowniamal@talent.wroclaw.pl
Tak pracujemy: