Powiększanie tekstu
Wersja kontrastowa

Archiwum

Egzaminy tuż, tuż….., czy wiesz jak skutecznie się do nich przygotować?

Egzaminy tuż, tuż….., czy wiesz jak skutecznie się do nich przygotować?Zbliża się czas egzaminów. Wszystkie są ważne i mogą mieć znaczenie dla dalszej edukacji. Dobrze zdana matura to przepustka na wymarzone studia, a egzamin ósmoklasisty zapewnić może naukę w dobrej szkole na kolejnym etapie. Warto więc solidnie się do nich przygotować.

Każdy uczeń ma swój własny styl nauki. Są jednak sprawdzone sposoby, które pomagają w zrozumieniu i szybkim przyswajaniu materiału. Oto kilka sprawdzonych rad na efektywną i szybką naukę.

1. Planowanie

Przygotuj sobie plan nauki. Policz ile masz czasu do egzaminu. Przeanalizuj jaki materiał musisz się nauczyć, a co należy tylko powtórzyć. Zadbaj o miejsce do nauki. Ważne, aby w otoczeniu nie było zbyt wielu bodźców, które mogłyby Cię rozpraszać.

2. Optymistyczne nastawienie

Jeśli nie jesteś optymistycznie nastawiony do nauki, to nie osiągniesz zbyt wiele. Nagle poczujesz się zbyt zmęczony, a w Twojej głowie pojawi się 1000 różnych powodów, które będą stanowić przeszkodę na drodze do wykonania zadania. Wszystko zależy od Ciebie. Postaraj się zmusić do uśmiechu, nawet jeśli nie masz na to szczególnej ochoty. Także udawanie emocje mogą w pozytywny sposób wpływać na nasze reakcje. Nie traktuj nauki jako zło konieczne. Nastaw się, że to, czego się uczysz jest zabawą. Choć nauka nowych rzeczy nie jest łatwa, to jednak właśnie dzięki temu nasze życie staje się ciekawsze. Pozytywne nastawienie to połowa sukcesu!

3. Zadbaj o ciało, bo umysł tego potrzebuje

Choćbyś posiadał całą niezbędną wiedzę, nie osiągniesz niczego, jeśli nie zadbasz o swój organizm. Oczywiście należy robić to przez cały rok, ale tuż przed egzaminem jest to szczególnie potrzebne. Koniecznie odpowiednio nawodnij mózg. Nie wiesz, ile wody powinieneś pić? To proste! Podziel swoją wagę ciała przez liczbę 11, a otrzymasz wynik - przybliżoną liczbę szklanek (330 ml.), które powinieneś wypić każdego dnia. Zacznij od dzisiaj, niezbędne minimum to 7 dni przed egzaminem.

4. 100% wydajności mózgu

Być może już to wiesz, ale jeśli nie, to zapamiętaj, że Twój mózg, aby działać sprawnie, potrzebuje trzech podstawowych rzeczy:

Ucząc się, koniecznie wietrz pokój, chodź na spacery, pij dużo wody i jedz owoce bądź zdrowe, słodkie przekąski. Przed samym koniecznie zjedz śniadanie i coś słodkiego. Pamiętaj o nawodnieniu. Niewielką butelkę wody mineralnej możesz zabrać ze sobą na egzamin. Oddychaj głęboko i uśmiechnij się!

5. STOP negatywnym emocjom!

Lęk przed niepowodzeniem jest jedną z tych emocji, które potrafią skutecznie zniechęcić do działania. Zapewne znacie wiele osób, które w czasie sprawdzianów i egzaminów paraliżuje strach. Dlaczego tak się dzieje? Przecież tyle wiedzą?! Stres blokuje procesy myślowe. Musimy przejąć nad nim kontrolę, aby odzyskać dostęp do nagromadzonej w mózgu wiedzy. Jak to zrobić? Zacznijcie głęboko oddychać, wystarczy 3-4 oddechy, aby poczuć różnicę. Zamknijcie na chwilę oczy, mniejsza ilość bodźców pozwala się szybciej skupić. Odliczcie od 10 do 1. Nie odwrotnie. Jedynka to ostatnia możliwa liczba, kiedy do niej doliczycie będziecie już dużo bardziej spokojni.

6. Wyśpij się porządnie

Nie zarywaj nocy. Sen jest niezbędny, żeby zakodować w głowie nowe informacje. Jeśli nie dostarczysz mózgowi snu, bardzo możliwe, że ten skupi się na kodowaniu wiedzy w czasie egzaminu, a wtedy zamknie Ci dostęp do wszelkich informacji. Śpij minimum 7 godzin.

7. Skuteczna nauka

Ludzki mózg uwielbia się uczyć, ale nie zawsze wszystko zapamiętuje. Możemy sobie pomóc stosując kilka prostych zasad.

Egzaminy tuż, tuż….., czy wiesz jak skutecznie się do nich przygotować?8. Wykaż się sprytem i inteligencją

Sprawdziany nie sprawdzają tylko wiedzy, ale także Twoją inteligencję i umiejętność korzystania z arkusza. Dokładnie czytaj polecenia. Zrób to kilkakrotnie. Często w dalszych poleceniach kryją się odpowiedzi na wcześniejsze pytania. Nie zawsze też polecenie jest oczywiste. Musisz dobrze zrozumieć treść zadania. Zrób każde zadanie. KAŻDE! Daj nauczycielowi szansę na przyznanie Ci punktu.

Jeśli nie masz pomysłu na zadania otwarte, pisz wszystko, co wpadnie Ci do głowy w związku z podanym tematem. Jeśli nie wiesz jak rozwiązać skomplikowane zadanie matematyczne, wypisz wszystkie wzory, które wydadzą Ci się przydatne. To bardzo ważne, czasem jeden punkt decyduje o ocenie. Jeśli nic nie napiszesz, nikt Ci go nie przyzna. Jeśli nie znasz odpowiedzi na zadania wyboru, strzelaj! W większości pierwsze skojarzenie jest dobre. Mówią o tym statystyki.

Koniecznie sprawdź, czy wszystko dobrze zaznaczyłeś na karcie odpowiedzi. Jeśli nie masz pewności, że zmiana na inną odpowiedź jest poprawna, nie zmieniaj jej!

9. Dzień przed …

Zrób sobie przyjemność. Kiedy dostarczysz umysłowi hormonów szczęścia, będzie lepiej przyswajał, a Ty będziesz się lepiej czuł. Nie miej wyrzutów sumienia, że dzień przez egzaminem odpoczywasz. Odrobina luzu pozwoli Ci się lepiej zmobilizować.

10. Chwilę po …

Po zakończeniu sprawdzianu staraj się nie wymieniać doświadczeń z innymi piszącymi. Możesz mieć mylne wrażenie, że nie poszło Ci dobrze. Tak naprawdę, dzięki adrenalinie, nie pamiętasz dokładnie, co napisałeś. Odpręż się i zrelaksuj. Właśnie wykonałeś kawał dobrej roboty!

Dobre pomysły w połączeniu ze skutecznymi technikami są gwarancją sukcesu!!!Egzaminy tuż, tuż….., czy wiesz jak skutecznie się do nich przygotować?

28 maja 2020 | Powrót do spisu wiadomości

Strona korzysta z plików cookies, aby zwiększyć dostępność serwisu dla osób niepełnosprawnych.