Archiwum
Muzyka poważna i filmowa
Muzyka poważna niesie ze sobą wiele zalet. Według niektórych badaczy potrafi między innymi niwelować zmęczenie, wspomagać koncentrację, rozwijać inteligencję, zapobiegać migrenom oraz łagodzić ból. Co więcej, u dzieci, które mają styczność z muzyką klasyczna lub grają na jakimś instrumencie, zauważono łatwość w nawiązywaniu nowych znajomości.
Być może jest to powód, dla którego od końca lat 70. muzyka filmowa czerpie inspirację z klasyki. Wystarczy przypomnieć sobie muzykę Hansa Zimmera skomponowaną do „Incepcji", czy soundtrack „Gwiezdnych Wojen" stworzony przez Johna Williamsa. Twórczość artystów doceniana jest na całym świecie, a jednym z dowodów są oskarowe statuetki przyznane za najlepszą muzykę filmową.
W filmach wykorzystywane są także utwory skomponowane przez wielkich kompozytorów muzyki klasycznej. W połączeniu z obrazem i wzruszającą historią wprawiają widza w niesamowite przeżycia. W filmie „Zagadka nieśmiertelności” usłyszeć można „Trio in E-Flat" - Franza Schuberta. W kultowym obrazie „Pluton” Oliviera Stone'a zabrzmiało „Adagio na smyczki" Samuela Barbera. „2001: Odyseja kosmiczna” to film, w którym perfekcyjnie zgrany obraz i muzyka przyprawiają o ciarki niejednego widza. Stanley Kubrick zadbał o każdy szczegół, do jednego z najsłynniejszych filmów wykorzystał utwór Richarda Straussa „Tako rzecze Zaratustra”.
Muzyka klasyczna ma dobroczynny wpływ na rozwój dziecka. Wyzwala jego kreatywność, pobudza twórcze myślenie i poprawia koncentrację. Warto więc wraz z najmłodszą pociechą relaksować się przy muzyce poważnej lub oglądać wartościowe bajki! W produkcjach takich, jak Tom&Jerry, Smerfy, czy Fantazja Disneya jako tło muzyczne, zostały wykorzystane słynne utwory muzyki poważnej.Poznajcie sylwetki niektórych słynnych kompozytorów, którzy tworzyli muzykę poważną. Zapraszam na krótką prezentację muzyczną:
Poniższe utwory to klasyki, które każdy z nas chociaż raz powinien przesłuchać od początku do końca. Części z nich ciężko nie kojarzyć, gdyż są powszechnie wykorzystywane w reklamach, filmach i grających zabawkach.
- „Sonata Księżycowa” L. V. Beethoven,
- „Cztery pory roku” A. Vivaldi,
- „Eine kleine Nachtmusik” W. A. Mozart,
- „Cwał Walkirii” R. Wagner,
- „Dla Elizy” L. V. Beethoven,
- „Jezioro Łabędzie” P. Czajkowski,
- „Taniec wieszczki cukrowej” P. Czajkowski,
- „Marsz żałobny” F. Chopin,
- „Alleluja z Oratorium Mesjasz” J. F. Handel,
- „Nad pięknym, modrym Dunajem” J. Strauss,
- „Lot trzmiela” Rimski-Korsakow,
- „Marzenie” Schumann,
- „Symfonia G-mol” W. A. Mozart,
- „Bolero” M. Ravel,
- „Etiuda c-moll Rewolucyjna” F. Chopin.
Źródło: www.chillizet.pl/Kultura/Muzyka/Muzyka-klasyczna-Top-15-utworow-Czy-muzyka-powazna-musi-byc-nudna
26 maja 2020 | Powrót do spisu wiadomości