Powiększanie tekstu
Wersja kontrastowa

Archiwum

FOMO – lęk przed odcięciem od Internetu – zapobiegaj!

FOMO to skrót od angielskiego Fear of Missing out, czyli strach przed pozbawieniem dostępu do informacji, odłączeniem i przegapieniem czegoś ważnego. Odczuwamy strach, że właśnie w tym momencie inni bawią się gdzieś bez nas i lepiej od nas.

W dobie Internetu, smartfonów czy serwisów społecznościowych problem ten stał się bardzo aktualny. Żyjemy w czasach, w których wydaje nam się, że musimy być na bieżąco. Zwłaszcza młodzi ludzie sądzą, że jeśli właśnie teraz nie sprawdzą tego powiadomienia, to ominie ich bezpowrotnie coś bardzo ważnego i ta okazja już nigdy się nie powtórzy.

Według badań naukowych, FOMO najczęściej dotyczy młodzieży i młodych dorosłych, niezależnie od płci. Aktualnie około 27 mln osób w Polsce korzysta z Internetu. Według wyników badań około 16% z nich to osoby wysoko „sfomizowane”. Dane te wskazują na istnienie nowego problemu jakim jest konieczność bycia ciągle online.

FOMO – lęk przed odcięciem od Internetu – zapobiegaj!

FOMO - przyczyny

FOMO to stosunkowo nowe zjawisko. Do jego powstania przyczynił się z pewnością rozwój mediów i związane z tym zachowania. Współcześnie nie musimy wysyłać listów czy telegramów. Wystarczy, że prześlemy maila, cały proces zajmie nam dosłownie parę sekund. Dociera do nas wiele informacji, ale również szybko się dezaktualizują. A co za tym idzie, pojawia się strach przed tym, że nie jesteśmy na bieżąco. Jeżeli chodzi o kwestie psychologiczne, to wskazuje się m.in. niezaspokojoną potrzebę przynależności, która jest jedną z ważniejszych.

FOMO – objawy

Osoby wysoko „sfomizowane” korzystają ze smartfonów, zaraz po przebudzeniu, podczas posiłków, drogi do pracy/szkoły, przed zaśnięciem czy nawet w trakcie spotkań ze znajomymi. Nieustannie sprawdzają informacje oraz dzielą się szczegółami ze swojego życia. Intensywnie i długo korzystają z portali społecznościowych. Mają też konta na więcej niż jednej witrynie społecznościowej. Większość „fomersów” podejmuje wzmożoną aktywność w internecie jako sposób na zabicie nudy.

W przypadku pozbawienia dostępu do portali społecznościowych, osoby z wysokim FOMO odczuwają silny niepokój, drażliwość, niepewność i osamotnienie. Lęk i nerwowość mogą wywoływać objawy somatyczne: ból głowy lub brzucha, nudności, ogólny fizyczny dyskomfort.

FOMO – lęk przed odcięciem od Internetu – zapobiegaj!

FOMO – zapobieganie

FOMO – lęk przed odcięciem od Internetu – zapobiegaj!FOMO – działania rodziców

Pamiętajmy, że to my rodzice jesteśmy odpowiedzialni za wychowywanie i kształtowanie nawyków naszych dzieci. Spędzajmy z nimi dużo czasu na zabawach, które mogą odbywać się na powietrzu i nie są związane z Internetem. Podtrzymujmy właściwe relacje poprzez rozmowy. Starajmy się dawać dobry przykład. Unikajmy nadmiernego korzystania z portali społecznościowych. Miejmy świadomość z czego w wirtualnym świecie korzysta nasze dziecko. Rozmawiajmy z nim o pozytywnych i negatywnych stronach Internetu. Pokazujmy, jak ważne są wzajemne relacje rzeczywiste, nie wirtualne.

Co jeszcze mogą zrobić rodzice, aby zapobiegać FOMO:

Źródła:

6 maja 2020 | Powrót do spisu wiadomości

Strona korzysta z plików cookies, aby zwiększyć dostępność serwisu dla osób niepełnosprawnych.