Archiwum
FOMO – lęk przed odcięciem od Internetu – zapobiegaj!
FOMO to skrót od angielskiego Fear of Missing out, czyli strach przed pozbawieniem dostępu do informacji, odłączeniem i przegapieniem czegoś ważnego. Odczuwamy strach, że właśnie w tym momencie inni bawią się gdzieś bez nas i lepiej od nas.
W dobie Internetu, smartfonów czy serwisów społecznościowych problem ten stał się bardzo aktualny. Żyjemy w czasach, w których wydaje nam się, że musimy być na bieżąco. Zwłaszcza młodzi ludzie sądzą, że jeśli właśnie teraz nie sprawdzą tego powiadomienia, to ominie ich bezpowrotnie coś bardzo ważnego i ta okazja już nigdy się nie powtórzy.
Według badań naukowych, FOMO najczęściej dotyczy młodzieży i młodych dorosłych, niezależnie od płci. Aktualnie około 27 mln osób w Polsce korzysta z Internetu. Według wyników badań około 16% z nich to osoby wysoko „sfomizowane”. Dane te wskazują na istnienie nowego problemu jakim jest konieczność bycia ciągle online.
FOMO - przyczyny
FOMO to stosunkowo nowe zjawisko. Do jego powstania przyczynił się z pewnością rozwój mediów i związane z tym zachowania. Współcześnie nie musimy wysyłać listów czy telegramów. Wystarczy, że prześlemy maila, cały proces zajmie nam dosłownie parę sekund. Dociera do nas wiele informacji, ale również szybko się dezaktualizują. A co za tym idzie, pojawia się strach przed tym, że nie jesteśmy na bieżąco. Jeżeli chodzi o kwestie psychologiczne, to wskazuje się m.in. niezaspokojoną potrzebę przynależności, która jest jedną z ważniejszych.
FOMO – objawy
Osoby wysoko „sfomizowane” korzystają ze smartfonów, zaraz po przebudzeniu, podczas posiłków, drogi do pracy/szkoły, przed zaśnięciem czy nawet w trakcie spotkań ze znajomymi. Nieustannie sprawdzają informacje oraz dzielą się szczegółami ze swojego życia. Intensywnie i długo korzystają z portali społecznościowych. Mają też konta na więcej niż jednej witrynie społecznościowej. Większość „fomersów” podejmuje wzmożoną aktywność w internecie jako sposób na zabicie nudy.
W przypadku pozbawienia dostępu do portali społecznościowych, osoby z wysokim FOMO odczuwają silny niepokój, drażliwość, niepewność i osamotnienie. Lęk i nerwowość mogą wywoływać objawy somatyczne: ból głowy lub brzucha, nudności, ogólny fizyczny dyskomfort.
FOMO – zapobieganie
- Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z wartości, jakie niesie świat rzeczywisty, a nie wirtualny. Starajmy się podtrzymywać relacje międzyludzkie, wspólne, efektywne spędzanie czasu.
- Pamiętajmy również, że nasz czas jest cenny. Starajmy się nie tracić go na przeglądanie mediów społecznościowych. Skupmy się na sobie: wyglądzie, kondycji fizycznej i hobby niezwiązane z mediami.
- Wychodźmy z domu bez telefonu. Naprawdę nic się nie stanie, jeśli akurat nie odczytamy sms-a, albo nie zrobimy zdjęcia. Odłóżmy smartfony, gdy oddajemy się innej aktywności np.: bawimy się z dziećmi, oglądamy telewizję, spożywamy posiłki, czy udajemy się do toalety.
- Rozważnie korzystajmy z Internetu. Wyznaczmy sobie czas na kontakty w mediach społecznościowych i konsekwentnie trzymajmy się tych zasad. Wyczyśćmy swoją tablicę na Facebooku. Dzięki temu nie będzie na niej tyle informacji i spadnie pokusa, żeby przewijać kolejne posty.
- Nauczmy się zarządzać własnym czasem, ustalajmy priorytety. Dzieląc czas pamiętajmy o naszych obowiązkach, codziennych czynnościach i nocnym wypoczynku. Czas przeznaczony na relaks wykorzystajmy aktywnie, bez konieczności zerkania na telefon.
- Podejmujmy samodzielne decyzje. Nie ulegajmy bezkrytycznie opinii innych. Pamiętaj, że w mediach społecznościowych ludzie upiększają rzeczywistość, piszą tylko o wybranych momentach, które w żaden sposób nie odzwierciedlają ich całego życia.
- Zatrzymajmy się na chwilę, wyciszmy, skupmy na teraźniejszości. Zmieńmy definicję akronimu, czytając go jako „Feel Okay More Often” (ang., „częściej czuj się dobrze”) albo „Find One Magnificent Object” (ang., „znajdź wspaniały obiekt”).
- Obserwujmy znajomych i dbajmy o nich reagując, gdy dostrzeżemy u nich objawy FOMO.
Pamiętajmy, że to my rodzice jesteśmy odpowiedzialni za wychowywanie i kształtowanie nawyków naszych dzieci. Spędzajmy z nimi dużo czasu na zabawach, które mogą odbywać się na powietrzu i nie są związane z Internetem. Podtrzymujmy właściwe relacje poprzez rozmowy. Starajmy się dawać dobry przykład. Unikajmy nadmiernego korzystania z portali społecznościowych. Miejmy świadomość z czego w wirtualnym świecie korzysta nasze dziecko. Rozmawiajmy z nim o pozytywnych i negatywnych stronach Internetu. Pokazujmy, jak ważne są wzajemne relacje rzeczywiste, nie wirtualne.
Co jeszcze mogą zrobić rodzice, aby zapobiegać FOMO:
- nieustannie pielęgnować mocne więzi rodzinne i poczucie przynależności,
- nie traktować urządzeń IT jako „smoczka”, zajmującego dziecko i dającego dorosłemu czas na realizację swoich zadań,
- przyglądać się talentom i możliwościom dzieci, rozpoznawać ich potrzeby, szukać dla nich grup rówieśniczych, w których będą budować prawidłowe relacje w świecie rzeczywistym,
- rozwijać zainteresowania dzieci, dbać o odpowiednią stymulację.
- uczyć umiejętności korzystania z informacji internetowych, wybierania tych pożytecznych i rezygnowania z mniej wartościowych treści zamieszczanych w sieci,
- wprowadzić mądrą kontrolę rodzicielską (odpowiednią do wieku dziecka). Ustalać zasady korzystania z Internetu, dbając o ich bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne np.: media społecznościowe tylko w wybranym czasie i miejscu,
- wspólnie sprawdzać, jak wiedza/umiejętności zdobyte w Internecie dają się wykorzystać w świecie rzeczywistym,
- wspólnie z dziećmi korzystać z aplikacji i gier, rozmawiać o tym, co dzieje się w Internecie, uczy różnic między światem rzeczywistym i wirtualnym,
- uczyć bezpieczeństwa cyfrowego, zachowania prywatności i poufności danych,
- rozwijać kompetencje cyfrowe – tak, aby młodzi ludzie byli nie tylko biernymi odbiorcami, ale przede wszystkim wykorzystywali narzędzia IT do nauki i działań twórczych.
Źródła:
- FOMO – lęk przed odłączeniem – raport z badań, Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2018.
- www.medicover.pl
- www.nonstopdoprzodu.pl
6 maja 2020 | Powrót do spisu wiadomości