Powiększanie tekstu
Wersja kontrastowa

Aktualności

„JEZIORO ŁABĘDZIE” – utwór, który inspiruje pokolenia.

„Jezioro Łabędzie” to przepiękna historia miłości osadzona w bajkowej scenerii, która zachwyca od lat nie tylko miłośników muzyki klasycznej. Prapremiera „Jeziora łabędziego” Piotra Czajkowskiego w choreografii Wentzela Reisingera miała miejsce w Teatrze Bolszoj w Moskwie 4 marca 1877, ale uznana została jako nieudana, dlatego przez kilkanaście lat balet nie zyskał zainteresowania innych teatrów. Premiera legendarnego baletu odbyła się 15 stycznia 1895 w Petersburgu. Choreografię, która uznana została za jedno z arcydzieł choreograficznych wszystkich czasów stworzyli: Marius Petipa i Lew Iwanow. Polska premiera odbyła się 30 grudnia 1900 w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Zapraszamy do obejrzenia baletu Piotra Czajkowsiego "Jezioro łabędzie".„JEZIORO ŁABĘDZIE” – utwór, który inspiruje pokolenia.

Krótkie streszczenie baletu

Spektakl opowiada o miłości pomiędzy Odettą, a Zygfrydem. Książę Zygfryd, po tym, jak obiecał matce wybrać sobie żonę na balu, następnego dnia zostaje zwabiony przez Złego Ducha pod postacią Puchacza nad jezioro. Tam Książę spotyka Odettę – dziewczynę, zaklętą przez Złego Ducha w Łabędzia i zakochuje się w niej bez pamięci. Jeżeli ktoś poprzysięgnie Odettcie prawdziwą miłość, czary Złego Ducha, które na nią zostały rzucone, znikną, a ona i towarzyszące jej inne zaklęte w łabędzie dziewczęta, powrócą na zawsze do ludzkiej postaci. Książę, prawdziwie zauroczony i zafascynowany urodą Odetty, przysięga jej miłość na całe życie. Nadchodzi jednak kolejny dzień, a wraz z nim bal. Przybyłe na bal księżniczki - węgierska, hiszpańska, neapolitańska, rosyjska i polska - są mu jednak obojętne, gdyż nadal nie może zapomnieć o pięknej Odettcie. Na balu nagle pojawiają się niezapowiedziani goście, a są to Czarnoksiężnik Rotbart i jego córka Odylia, która do złudzenia przypomina ukochaną Zygfryda - Odettę. Czary sprawiają, że Zygfryd deklaruje swą miłość Odylii. Odetta natomiast, zostaje skazana na wieczne cierpienie pod postacią łabędzia. Kiedy Książę odkrywa, co takiego zrobił i jak los potrafi być okrutny, natychmiast biegnie nad jezioro. Chce wytłumaczyć Odettcie, że jego uczucia pozostały wobec niej niezmienione. Nad jeziorem Zły Duch już cieszy się ze swojej wygranej: ze zwycięstwa zła nad dobrem. Zgromadzone dziewczęta czekają na Odettę, która wkrótce się pojawia. Dziewczyna jest zdruzgotana i gotowa na najczarniejszy scenariusz. Zły Duch doskonale zdaje sobie sprawę, że źródłem życia i siły jest dla dziewcząt ich ludzka postać. Zbiera je więc wszystkie razem i ponownie przemienia w łabędzie. Nagle pojawia się Zygfryd, który z przerażeniem stwierdza, że jego ukochana jest na wpół żywa. Książę przeprasza ją i zapewnia o swojej miłości i tymi słowami - szczerymi i pełnymi miłości - przywraca Odettę do życia. Oboje próbują wspólnie walczyć ze Złym Duchem i losem, który ich spotkał. Niestety, nadchodzi moment, w którym Odetta zdaje sobie sprawę, że tylko śmierć uwolni ją od zła i pozwoli połączyć się z Zygfrydem. Rzuca się na skały, a Zygfryd podąża za nią. Dziewczęta wzburzone ich śmiercią topią swojego prześladowcę i odlatują. Zły Duch powraca do życia i sięga po kolejne ofiary...

30 marca 2020 | Powrót do spisu wiadomości

Strona korzysta z plików cookies, aby zwiększyć dostępność serwisu dla osób niepełnosprawnych.